Konfigurowanie Przepustowości 20/40/80/160 MHZ

Objaśnienie szerokości pasma kanału [20/40/80/160 MHz]

 

Standardowa szerokość kanału wynosi 20 MHz. Łączenie ze sobą wielu kanałów 20 MHz (w celu uzyskania 40/80/160 MHz) może zwiększyć przepustowość. Ale warto tylko wtedy, gdy nie zwiększa to zakłóceń.

Po wielu testach zalecamy, aby router zdecydował, ustawiając szerokość kanału na „Auto”. Spowoduje to automatyczne wybranie kanału z najmniejszymi zakłóceniami.

 

Wiemy z doświadczenia, że ​​zrozumienie przepustowości może szybko stać się mylące. 

Czy wyższy jest lepszy? Czy szerszy jest szybszy?

 

Okroiliśmy tłuszcz i podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze aspekty tego mylącego tematu.

 

Co to jest szerokość kanału?

Aby zrozumieć szerokość kanału, musisz znać różne pasma Wi-Fi .

Częstotliwość każdego pasma jest podzielona na mniejsze segmenty zwane kanałami . To, jak „szeroki” jest każdy kanał lub jaki zakres obejmuje, jest znane jako szerokość kanału .

kQ3HT 4CwirP5rcb7eUyjcDYFMYEO7gx3K0mzhptO3MQylcU4pj8q9 TA tiGp1E02qUzqX29E0sg1h W2XwM3c IXBoki76eyB1O9ejwHH2vb

W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bardziej szczegółowo, ile kanałów mają różne zespoły. I nauczymy się, jak efektywniej z nich korzystać.

Jak szerokość kanału wpływa na prędkość?

Pamiętaj, że zwiększenie szerokości kanału nie zawsze spowoduje szybsze połączenie.

Szerszy kanał oznacza zwiększoną szybkość transmisji danych. Innymi słowy, twój sygnał będzie w stanie wysłać więcej danych na sekundę. Ale jeśli twoje połączenie internetowe jest zbyt wolne, szerszy kanał nie przyniesie poprawy.

I nawet z niesamowicie szybkim łączem internetowym, będziesz musiał zachować ostrożność, gdy idziesz dalej. Może powodować zwiększone zakłócenia i jeszcze bardziej spowolnić połączenie.

Szerokość kanału i różne pasma

Oto każdy zespół i ich kanały.

2,4 GHz

 

Jest to najczęściej używana częstotliwość na całym świecie dla Wi-Fi. Oferuje największą kompatybilność zarówno z routerami, jak i urządzeniami użytkownika. 

 

Na szczęście ta częstotliwość oferuje najłatwiejszą decyzję ze wszystkich. Powinieneś trzymać się kanałów 20 MHz. 

Pasmo 2,4 GHz obejmuje zakres 100 MHz (od 2400 MHz do 2500 MHz) i obejmuje 14 kanałów [ 1 ]. Jeśli myślisz, że matematyka się nie sumuje, masz rację. Dzieje się tak dlatego, że kanały nakładają się na siebie. Jak widać poniżej, istnieją tylko 3 nienakładające się na siebie kanały: 1, 6 i 11.

8z2g7pgypOMOEmXn0omBa 7Qi96T8wg8tcXmdNTkHhgSiB219uoQHX X O7EFc4yw7i9wz3 u0i2hPVpCwiKAXrGWBwWKJS5vqtlpFySavGM3EjDD5mfItsyRI0Gsch ma4HFitŹródło zdjęcia: Wikimedia

Jak widać, wszystkie kanały są już podatne na zakłócenia z 3 lub 4 sąsiednich kanałów. Poszerzenie ich do 40 MHz sprawi, że zakłócenia staną się jeszcze większym problemem. Są zbyt blisko siebie. 

A ponieważ pasmo 2,4 GHz ogranicza się do 150 Mb/s, wady są większe niż korzyści.

5 GHz

Tutaj możemy zacząć korzystać z szerszych kanałów bez zbyt wielu wad. Częstotliwość 5 GHz zapewnia 24 nienakładające się na siebie kanały 20 MHz. To ponad 6 razy więcej niż przepustowość 2,4 GHz. 

Oznacza to, że moglibyśmy połączyć ze sobą dwa sąsiednie kanały 20 MHz i mieć dwanaście kanałów 40 MHz. Wszystko bez ingerencji ze strony własnych urządzeń. 

Moglibyśmy również podwoić to i mieć sześć kanałów 80 MHz. I zrób to jeszcze raz dla dwóch, nienakładających się kanałów 160 MHz.

CI 2dbXkjF U1Cd93KKFww5uylS3c9kbqLpOd1SAPKPNU gEE0fwIhq0Jnu7OLL18ljLUkLzS3L9ZA5NxHcR6C TatBBasaQkQ4b6rrhqcŹródło obrazu: edb.gov.hk

 

Niektóre z tych kanałów nie są dostępne we wszystkich krajach. Niektóre inne są zarezerwowane do celów wojskowych i naukowych. Ale wciąż pozostawia dużo miejsca do zabawy.

 

6 GHz

Ponieważ ten zespół nie jest jeszcze szeroko dostępny w 2022 roku, jest to swego rodzaju wyróżnienie. Jednak ważne jest, abyśmy o tym wspomnieli, ponieważ może to zmienić definicję „domyślnej” szerokości kanału.

Pasmo 6 GHz w Wi-Fi 6E   obsługuje 59 nienakładających się kanałów 20 MHz [ 2 ], czyli ponad dwukrotnie więcej niż 5 GHz. 

Oznacza to, że moglibyśmy mieć dwadzieścia dziewięć kanałów 40 MHz bez nakładania się! Zdecydowanie zmiana gry. Mogliśmy łatwo zobaczyć, że 40 MHz stanie się standardową szerokością, gdy standardem stanie się Wi-Fi 6E.

Głowa do góry, to jeszcze kilka lat.

Która szerokość jest lepsza?

Najlepsza szerokość zawsze będzie taka, która zapewnia mniej zakłóceń. Jeśli możesz rozszerzyć szerokość kanału bez powodowania konfliktów, prawdopodobnie powinieneś to zrobić.

Możesz ustawić szerokość 80 MHz od kanałów 36 do 48. Ale jeśli twój sąsiad używa kanałów 44 i 48, lepiej będzie pozostać przy 20 lub 40 MHz.

Ograniczenia i uwagi

Nawet jeśli mieszkasz na odludziu i nie masz sąsiadów, korzystanie z możliwie najszerszego kanału nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Większość ograniczeń, poza zakłóceniami, wynika z kompatybilności.

Po pierwsze, nie wszystkie urządzenia są kompatybilne z 5 GHz. I jak omówiono wcześniej, jeśli używasz 2,4 GHz, najlepiej trzymać się zwykłych kanałów 20 MHz.

Nawet jeśli Twoje urządzenia są kompatybilne z częstotliwościami 5 GHz, mogą nie być kompatybilne z szerszymi kanałami. Niektóre urządzenia obsługują tylko szerokości 20 MHz i po prostu nie będą mogły połączyć się z żadną inną szerokością pasma kanału.

 

Poszerzenie kanałów bez zakłóceń może być trudne. W takim przypadku rozważ przeniesienie mniej ważnych urządzeń na częstotliwość 2,4 GHz. Zwolnienie miejsca dla szerszych kanałów w częstotliwości 5 GHz dla głównych urządzeń może mieć duże znaczenie.

 

Dolna linia

Zwiększenie szerokości kanału w oparciu o kompatybilne urządzenia i sąsiednie sygnały może zapewnić znaczną poprawę wydajności. 

Jest jednak wiele rzeczy do rozważenia i trzeba uważać na zakłócenia. 

Konfigurowanie szerszych kanałów bez zachowania ostrożności może przynieść więcej wad niż korzyści. Najprawdopodobniej lepiej będzie pozwolić routerowi zdecydować (automatycznie) lub trzymać się kanałów 20 Mhz. Zwłaszcza dla 2,4 GHz.

 

Zwiększenie szerokości kanału nie jest jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, jeśli chcesz uzyskać większe prędkości. Jeśli zakłócenia stanowią zbyt duży problem, istnieje kilka innych sposobów na zwiększenie wydajności .

 

Źródło: https://networkshardware.com/channel-bandwidth-explained-20-40-80-160-mhz/