Roaming

Jak skonfigurować płynny roaming bezprzewodowy?

 

Tagi: bezproblemowe przełaczanie

 

Istnieje kilka różnych sposobów realizacji roamingu bezprzewodowego za pomocą więcej niż jednego punktu dostępu (lub wielu routerów ustawionych jako punkty dostępu) w taki sposób, że klienci bezprzewodowi mogą łączyć się z dowolnym punktem dostępowym bez zauważania i bez konieczności łączenia się z inną siecią WiFi .

 

Wiele punktów dostępowych

 

Najprostsza konfiguracja polega na skonfigurowaniu wielu punktów dostępowych (lub routerów ustawionych jako punkty dostępowe) dowolnej marki, podłączeniu ich do tej samej sieci WiFi przy użyciu tego samego serwera DHCP, tego samego identyfikatora SSID, tego samego typu zabezpieczeń (tj. WPA2-AES itp.), Tego samego hasła, ale na różnych kanałach.

 

Ten typ konfiguracji pozwala klientom poruszać się po obszarze zasięgu i przełączać między punktami dostępowymi bez zauważania przerw w większości przypadków. Jest odpowiedni dla większości instalacji domowych, ale ma kilka ograniczeń: klienci przełączają się na inny punkt dostępowy, gdy sygnał spadnie na tyle, że nie będzie można go użyć, nie będą używać silniejszego sygnału, gdy znajdą się w zasięgu dwóch punktów dostępowych. Ponadto połączenie VoIP / Skype może zostać przerwane w ułamku sekundy podczas przełączania między punktami dostępowymi.

 

Jednolity roaming

 Najlepszym sposobem zapewnienia, że ​​klienci (laptopy) odbierają najsilniejszy punkt dostępu (AP), jest przeprowadzenie badania na miejscu i skonfigurowanie mocy TX na punktach dostępowych oraz wybranie kanału zapewniającego właściwe pokrycie. Musisz pamiętać, że to klient wybiera roaming, a na niektórych sterownikach klienckich możesz dokonać pewnych zmian. W AP nie ma żadnej regulacji, która zapewnia, że ​​klient używa AP z najsilniejszym sygnałem.

To klient decyduje, kiedy wędrować i do którego AP ma się podłączyć, na podstawie odbieranego sygnału. Bezprzewodowe usługi domenowe (WDS) i szybki bezpieczny roaming wykorzystują buforowane dane uwierzytelniające, aby pomóc w szybkim roamingu, ale nie informują klienta, kiedy ma się przemieszczać lub do którego AP się podłączyć. Korekty te mogą być czasami wykonywane na narzędziu klienta.

Należy zrozumieć, że ponowne powiązanie występuje tylko wtedy, gdy sygnał z pierwszego punktu dostępu staje się zerowy (sygnał = 0). Jeśli nie ma aktywnego transferu danych, siła sygnału musi być dość słaba. Jeśli istnieje aktywne łącze (duża szybkość transmisji danych), roaming będzie się odbywał na podstawie ponownych prób poziomu RF i siły sygnału AP.

Co dzieje się w tle, że klient przejdzie do innego punktu dostępowego na podstawie informacji, które klient otrzyma z sygnałów nawigacyjnych AP. AP osadza w swoim sygnale nawigacyjnym niektóre zastrzeżone informacje dotyczące siły sygnału, liczby użytkowników,% czasu poświęconego na transmisję i bitowej stopy błędów. Klient analizuje informacje ze wszystkich sygnałów nawigacyjnych AP, które otrzymuje, a następnie kojarzy z tym, który jest „najlepszy”.

Poniższe informacje są zawarte w sygnale nawigacyjnym AP, klasy korporacyjnej:

Połączenie szkieletowe (czy punkt dostępowy jest na sieci szkieletowej?) 
RSSI (siła sygnału) 
% obciążenia nadajnika (procent czasu, w którym nadajnik jest rzeczywiście używany) 
Liczba użytkowników powiązanych z punktem dostępowym,
 wyślij te dane, klient będzie się poruszał.

Jeśli potrzebujesz, aby klienci korzystali z silniejszego sygnału, gdy są w zasięgu dwóch punktów dostępowych, potrzebujesz funkcji o nazwie „płynne przekazywanie”, ( bezproblemowe przełączanie, bezproblemowy roaming, zerowe przekazywanie ). Musi być on obsługiwany przez punkty dostępowe, ponieważ nie jest częścią specyfikacji WiFi. Bezproblemowy roaming pozwala na komunikację między punktami dostępowymi, dzięki czemu klienci będą korzystać z silniejszego / lepszego sygnału, lub mniej obciążonego AP, gdy znajdą się w zasięgu wielu punktów dostępowych, a klienci nie zauważą żadnych przerw w połączeniu podczas przełączania między punktami dostępowymi, nawet w przypadku VoIP. Ten typ instalacji nie działa z większością routerów ustawionych jako punkty dostępowe, zazwyczaj wymaga AP na poziomie przedsiębiorstwa, które wspierają tę funkcję.

 

 Siatka Wi-Fi

 

Systemy bezprzewodowe Mesh składają się z wielu urządzeń tego samego typu połączonych bezprzewodowo i komunikujących się ze sobą, obsługujących klientów podobnie jak punkty dostępowe, rozszerzając zasięg bezprzewodowy pojedynczego punktu dostępowego bez ograniczeń i niedogodności związanych z szybkością wzmacniaczy / przedłużaczy.

 

Urządzenia klienckie

 

Urządzenia klienckie powinny mieć sterowniki umożliwiające ustawienie agresywności roamingu.

 

Następnie, w zależności od potrzeb, urządzenia klienckie będą przełączać się szybciej lub wolniej podczas przemieszczania się między strefami.

REASUMUJĄC:

Jesli chesz mieć w swojej firmie profesjonalny Roaming wifi ( bez oczekiwania, przełączania z dużymi opóźnieniami, zrywania połączeń ) musisz mieć punkty dostępowe pracujące z kontrolerem, obsługujące poprawnie tą funkcję.